Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

29. Bieg Powstania Warszawskiego. Oddali cześć powstańcom i pomogli chorej Eryczce

redakcja
Fot. Maciej Badowski / Polska Press
W sobotę 27 lipca ulicami Warszawy przebiegli uczestnicy 29. Biegu Powstania Warszawskiego. 13 tysięcy biegaczy rywalizowało na dystansie 5 i 10 kilometrów. Oprócz uczczcenia bohaterskiego zrywu sprzed 75 lat, biegacze, wspólnie z Fundacją PKO Banku Polskiego, wsparli też chorą Eryczkę.

W tym roku już po raz 29. ulicami Warszawy przebiegli uczestnicy chyba najbardziej niezwykłego biegu w Polsce. Organizowany wspólnie z PKO Bankiem Polskim Bieg Powstania Warszawskiego zgromadził na starcie 13 tysięcy uczestników i kilka tysięcy osób, które dopingowały biegaczy. Początek biegu znajdował się na ul. Bonifraterskiej, tuż przy stadionie Polonii Warszawa. Na starcie, oprócz uczestników, pojawili się m.in. powstańcy warszawscy, którzy wspominali wydarzenia sprzed 75 lat i dziękowali biegaczom za pamięć o Powstaniu Warszawskim.

- To nie jest wydarzenie stricte sportowe. Tutaj ludzie nie patrzą na zegarki, jak to wygląda w przypadku innych biegów. Ten bieg rozpoczyna "Rota", która długo się niesie. To wszystko buduje ten bieg. Ciężko o nim opowiadać - o innym powiedziałbym, że biegnę z jakimś celem, że sobie coś założyłem. W przypadku tego biegu - tu wszystko się wewnętrznie przeżywa, ja przynajmniej tak mam. Z tego co pamiętam, to Bieg Powstania Warszawskiego był pierwszym biegiem, od którego zacząłem starty uliczne. Był na tyle mocny, że mnie w tym postanowieniu utrzymał - mówił przed startem Paweł Januszewski, słynny polski lekkoatleta i ambasador programu PKO Biegajmy Razem.

- To jest ważny bieg dla mnie. Pierwszy raz biorę udział w takim wydarzeniu. Chcę w ten sposób uczcić bohaterów, którzy m.in. za mnie zginęli w Powstaniu Warszawskim. To bardzo budujące, że tak wielu rodaków pojawiło się dziś tutaj, by pobiec w Biegu - wtórowała mu Aleksandra, jedna z biegaczek.

Tradycją w przypadku biegów organizowanych wspólnie z PKO Bankiem Polskim jest akcja charytatywna "biegnę dla...". Tym razem tysiące biegaczy wystartowało z przyczepionymi do koszulek plakietkami "biegnę dla Eryczki". Dziewczynka urodziła się rok temu z brakiem kości strzałkowej, skróconą kością piszczelową w nodze oraz zdeformowaną stopą.

- Aby Eryczka mogła chodzić, niezbędne są operacje rekonstrukcji stopy oraz prostowania i wydłużania piszczeli. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim, którzy wezmą udział w akcji „biegnę dla Eryczki” i wesprą nas w walce o zdrowie córki – mówiła Ernesta Adamczyk, mama dziewczynki. Biegacze bardzo chętnie zaangażowali się w pomoc dziewczynce. Fundacja PKO Banku Polskiego zobowiązała się nagrodzić zaangażowanie biegaczy i przekazać środki na leczenie dziewczynki. Wystarczyło przyczepić do swojej koszulki wspomnianą plakietkę i ukończyć bieg.

- Ja zawsze staram się wyciągnąć z biegu coś więcej, niż medal, np. satysfakcję, że chociaż trochę komuś pomogłam. Wszystkich do tego namawiam - mówiła Aleksandra, która przyjechała do Warszawy specjalnie po to, by wziąć udział w Biegu Powstania Warszawskiego.

- Ja przede wszystkim cieszę się, że Fundacja Banku Polskiego wspiera ludzi, którym różnie się w życiu układa. Cieszę się, że biegacze zaczynają szukać wydarzeń, dzięki którym mogą komuś pomóc. Połączenie takich dwóch czynników daje mocną życiową energię, przez co czujemy się lepszymi ludźmi. Oby każdy bieg w Polsce niósł tego typu przesłanie - dodał Paweł Januszewski, ambasador PKO Biegajmy Razem.

Trasa Biegu Powstania Warszawskiego rozpoczynała się na ul. Bonifraterskiej, a następnie wiodła ulicami Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Dobrą, Lipową, Browarną, Topiel, L. Kruczkowskiego, Ludną, Czerniakowską, Wilanowską, Wisłostradą, R. Krajewskiego i Zakroczymską do mety na ul. Konwiktorskiej. Po drodze biegaczy do większego wysiłku zachęcali kibice, a całość uświetnili rekonstruktorzy, ubrani w stroje z czasów Powstania Warszawskiego.

- Cztery lata temu, właśnie w Biegu Powstania Warszawskiego zadebiutowałam w biegach ulicznych, po trzech miesiącach treningów. Jest to dla mnie wyjątkowy bieg, bo jestem warszawianką z urodzenia. Biegam w całej Warszawskiej Triadzie Biegowej, ale ten bieg przeżywam najbardziej. Ta nocna oprawa jest też wyjątkowa. Wszystko składa się na niesamowite emocje i przeżycia - mówiła startująca w Biegu Powstania Warszawskiego Dorota.

29. Bieg Powstania Warszawskiego najszybciej ukończył Emil Dobrowolski, który 10-kilometrową trasę pokonał w 31 minut i 45 sekund. Najszybszą z kobiet była z kolei Dominika Stelmach, która przebiegła trasę w 35 minut i 57 sekund.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 29. Bieg Powstania Warszawskiego. Oddali cześć powstańcom i pomogli chorej Eryczce - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny