Najnowszy film Michała Kondrata „Miłość i Miłosierdzie” przynosi także wiele interesujących odkryć.
Pracując nad filmem reżyser odkrył w archiwum Uniwersytetu Wileńskiego oryginalny list w języku łacińskim, podpisany odręcznie przez ks. Sopoćkę i adresowany do papieża.
– Czytając ten list stwierdziłem, że jest on naprawdę bardzo ważny dla zrozumienia istoty kultu Bożego Miłosierdzia – mówi Kondrat. – W filmie poznajemy też fakt, że gdyby nie objawienia siostry Faustyny, nie byłoby pontyfikatu Jana Pawła II.
Rolę Faustyny Kowalskiej reżyser powierzył Kamili Kamińskiej, aktorce nagrodzonej w 2017 roku za najlepszy debiut na festiwalu w Gdyni. Bliskiego sercom białostoczan bł. ks. Michała Sopoćkę gra Maciej Małysa. Wcześniej zagrał u boku Johna Voighta w głośnym filmie „Jan Paweł II”. Przebojową rolę malarza Eugeniusza Kazimirowskiego, autora obrazu namalowanego na zamówienie ks. Sopoćki, według wskazówek św. Faustyny, kreuje Janusz Chabior.
W filmie „Miłość i Miłosierdzie” na światło dzienne wychodzą kolejne dowody na to, że zakonnica naprawdę widywała Jezusa. Po przeprowadzeniu badań naukowych okazuje się, że podobizna Chrystusa widoczna na obrazie namalowanym według jej wskazówek jest identyczna z rysami twarzy i sylwetką uwiecznionymi na całunie turyńskim. Św. Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 roku oficjalnie uznał Faustynę Kowalską za świętą i ustanowił święto Bożego Miłosierdzia.
W czwartek, 28 marca 2019 roku, o godz. 18, w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przy ul. Odeskiej 1 odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Miłość i Miłosierdzie”, z udziałem reżysera i aktorów.
Zobacz też: Bł. ks. Michał Sopoćko patronem Białegostoku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?