Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

27 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Białymstoku (wideo)

online
Grupa rekonstrukcyjna ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" w mundurach milicji.
Grupa rekonstrukcyjna ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" w mundurach milicji. Fot. online
13 grudnia 1981 roku o godzinie szóstej rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.

[galeria_glowna]

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia, przed północą, rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej wzięło udział w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, użyto: 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Stan wojenny został zniesiony 22 lipca 1983 roku. Wtedy też rozwiązano Wojskową Radę Ocalenia Narodowego.

W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego przed Archiwum Państwowym można było obejrzeć pamiątki dotyczące stanu wojennego i happening. Tam też, przy koksowniku, zebrali się czlonkowie klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych.

- 12 grudnia 1981 pojechałem do Stoczni Szczecińskiej - wspomina Edmund Lajdorf, w latach 1980 - 81 członek Prezydium Zarządu NSZZ"S" region Białystok. - Brałem udział w proteście głodowym przeciw represjom stosowanym wobec milicjantów przynależących do związków zawodowych. Tam zastał mnie stan wojenny. Musiałem się ukrywac. Esbecy z wielka dterminacją próbowali mnie pochwycic. Z relacji mamy wiem, że przez mieszkanie tylko od grudnia 1981 do wiosnyy 1982 roku przewinęło się ponad 500 milicjantów i esbeków. Złapano mnie 4 maja na dworcu w Mińsku Mazowieckim. Otoczyła mnie grupka esbeków. Jeden z nich zażądał dowodu osobistego, na co inny odpowiedział: ...nie trzeba, to Lajdorf. Potem trafiłem do aresztu śledczego na Rakowieckiej w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny