MKTG SR - pasek na kartach artykułów

25. Zjazd Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Do Białegostoku przyjadą lekarze z całej Polski i światowej sławy eksperci

Izabela Krzewska
O programie 25. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz wyzwaniach stojących przed tą dziedziną medyczną opowiadała na wtorkowym briefingu prasowym (10.09) prof. Alina Kułakowska, nowa prezes PTN, a zarazem podlaski konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii
O programie 25. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz wyzwaniach stojących przed tą dziedziną medyczną opowiadała na wtorkowym briefingu prasowym (10.09) prof. Alina Kułakowska, nowa prezes PTN, a zarazem podlaski konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Niedobór kadry medycznej, brak oddziałów neurologicznych w zakładach opiekuńczych oraz łóżek w oddziałach rehabilitacji neurologicznej. To z tymi problemami boryka się podlaska i polska opieka neurologiczna. O tym m.in. będzie mowa na jubileuszowym 25. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, który rozpoczyna się 11 września w Białymstoku. W 4-dniowym kongresie weźmie udział 1500 uczestników i około 200 wykładowców z Polski i Europy.

Zjazd Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Coraz więcej pacjentów. Lekarzy mniej

Zjazd organizowany jest co 3 lata. Od ostatniego na choroby układu nerwowego w Polsce leczyło się około 6 mln zł. W 2023 r. na 6 oddziałach neurologicznych w woj. podlaskim hospitalizowanych było 6.352 pacjentów. Najwięcej (prawie 33 proc.) to osoby w wieku 41-65 lat. Drugą najliczniejszą grupę stanowili pacjenci 75 plus (blisko 30 proc.).

- Pacjentów mamy dużo, będzie ich coraz więcej ponieważ społeczeństwo nasze się starzeje. Częstość występowania niektórych chorób neurologicznych rośnie z wiekiem: udar mózgu, choroby neurozwyrodnieniowe (choroba Alzheimera, Parkinsona), stwardnienie zanikowe boczne. Ale neurologia to nie jest tylko choroba starych ludzi. Padaczki, stwardnienie rozsiane, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, bóle głowy, migrena, rozpoczynają się w wieku młodym. 1/3 populacji europejskiej zachorowała bądź zachoruje na chorobę układu nerwowego - podkreśla prof. Alina Kułakowska, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, zastępca kierownika Kliniki Neurologii USK w Białymstoku, a zarazem podlaski konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii.

Czytaj też:

Dodaje, że neurologia to bardzo szeroka i trudna dziedzina. Jednocześnie nazywa ją "kopciuszkiem medycyny", bo jest i społecznie i finansowo niedoceniana (dopiero w ub. r. znalazła się na ministerialnej liście specjalizacji priorytetowych, a rezydenci mogą liczyć na dodatek).

Dlatego prawdopodobnie niechętnie wybierana jest przez studentów medycyny - uważa prof. Kułakowska. Efektem jest niedobór kadry medycznej.

W woj. podlaskim czynnych zawodowo jest około 100 lekarzy neurologów. Co 3. ma już prawa emerytalne. W każdej chwili mogą odejść. Jak szacuje konsultant wojewódzka, w regionie brakuje na ten moment około 60 wyszkolonych lekarzy.

Zjazd Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Do Białegostoku przyjadą setki osób

Podobny kryzys kadrowy jest w całym kraju. Średnia wieku lekarzy to 55 lat. Zdaniem szefowej PTN rozwiązanie jest proste.

- Neurologia to ważna dziedzina medycyny i należy w nią inwestować. To muszą być decyzje centralne, nie lokalne - podkreśla prof. Alina Kułakowska. Należy i warto inwestować, dodaje. - Coraz lepiej potrafimy leczyć chorych neurologicznie W ciągu ostatnich trzech lat w naszym kraju przybyło 33 nowych leków dostępnych i refundowanych dla pacjentów, a liczba dni absencji chorobowej z powodu rozpoznań neurologicznych i rent inwalidzkich z powodu wskazań neurologicznych spadła.

To m.in. o problemach i sposobach na poprawę opieki neurologicznej w Polsce dyskutować będą uczestnicy 25. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. To wielkie wydarzenie odbędzie się w Białymstoku i potrwa od 11 do 14 września. Celem jest także podnoszenie kwalifikacji, uaktualnienie wiedzy w dziedzinie neurologii, prezentacje przypadków i wyników badań własnych.

Zobacz także:

Wykłady, warsztaty i sesje specjalne (nt. nowoczesnych metod leczenia, diagnostyki i profilaktyki chorób) odbywać się będą w trzech miejscach: Operze i Filharmonii Podlaskiej, Teatrze Lalek i auli wykładowej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Swój udział zapowiedziało ok. 1,5 tys. uczestników i 200 wykładowców. Wśród nich będą eksperci z Wielkiej Brytanii, Holandii i USA. Drugiego dnia zjazdu gościem specjalnym będzie prezydent Europejskiej Akademii Neurologii - prof. Elena Moro, a trzeciego wiceminister zdrowia dr Wojciech Konieczny.

13 września odbędzie się sympozjum polsko-litewskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny