25. Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku za 2017 rok (zdjęcia)

(DOR)
Wojciech Hernik za pomysł i organizację największego w regionie i jednego z największych w Polsce spotkania miłośników militariów i historii – Pikniku Militarnego „Misja Wschód” (17 tys. zł),
Wojciech Hernik za pomysł i organizację największego w regionie i jednego z największych w Polsce spotkania miłośników militariów i historii – Pikniku Militarnego „Misja Wschód” (17 tys. zł), Anatol Chomicz
Czworo szczęśliwców dostanie od prezydenta miasta Białegostoku po 17. tys. zł.

To filmowiec Jerzy Kalina, aktor Andrzej Zaborski, Fan militariów Wojciech Hernik i działaczka społeczna Łucja Lisowska.

„Archimandryta”, „Siaroża”, „Siewca” czy ostatnio „Bieżeńcy 1915-1922” to filmy, którymi dziennikarz telewizyjny Jerzy Kalina dokumentuje historię regionu, a jednocześnie rozsławia Białystok zdobywając za nie liczne nagrody na międzynarodowych konkursach.

Andrzej Beya Zaborski to nie tylko aktor teatralny, ale też jeden z najbardziej znanych białostockich aktorów filmowych. Zagrał w epizodach ponad 100 filmów.

Obydwaj twórcy, podobnie jak Łucja Lucy Lisowska, otrzymają po 17 tys. zł za całokształt twórczości.

17 tys. za pomysł i organizację pikników militarnych „Misja Wschód” dostanie też Wojciech Hernik.

Wojciech Hernik, organizator VII Podlaskiego Pikniku Militarnego Misja Wschód opowiada o swojej pasji

Wręczenie nagród planowane jest na 24 czerwca, w trakcie Dni Miasta Białegostoku.

Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku

Za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury – przyznawana jest twórcom i animatorom życia kulturalnego, których działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz do promocji miasta w kraju i za granicą. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: artystycznej, organizatorskiej i ochrony dziedzictwa.

Do nagrody artystycznej za 2017 rok zgłoszono 14 kandydatów. W kategorii artystycznej byli to: Jerzy Kalina (film), Adam Woronowicz (film), Andrzej Zaborski (teatr), Teatr PAPAHEMA (teatr) i Władysław Pietruk (plastyka). W kategorii organizatorskiej: Wojciech Hernik, Grażyna Dworakowska, Anna Łuszyńska, Adam Radziszewski oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Z kolei w ostatniej (ochrony dziedzictwa): Elżbieta Teresa Iwaszko, Łucja Lisowska, zespół: Katarzyna Kolendo-Korczak, Zbigniew Michalczyk, Anna Oleńska, Dorota Piramidowicz, Katarzyna Uchowicz, Marcin Zgliński (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk) i Anna Radziukiewicz (Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego).

W składzie kapituły powołanej przez prezydenta Białegostoku w kwietniu 2018 r. znaleźli się:

Małgorzata Borowska (laureatka, stowarzyszenie),
Marek Kietliński (instytucja, stowarzyszenie),
Edyta Mozyrska (przedstawiciel prezydenta),
Piotr Półtorak (instytucja),
Rafał Rudnicki (przedstawiciel prezydenta) – przewodniczący,
Wojciech Śleszyński (instytucja),
Iwona Zawadecka (instytucja).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie