Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

24 zawody, w których cudzoziemcy powinni mieć łatwiejszy dostęp do pracy w Polsce

Joanna Torbé, BCC
Na prośbę Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Business Centre Club przekazał listę zawodów, w których należałoby wprowadzić ułatwienia w dostępie do rynku pracy. Obecnie brakuje rąk do pracy w niemal wszystkich branżach, a braki kadrowe w szczególności widoczne są wśród pracowników wykonujących dorywcze prace proste. Dlatego BCC pozytywnie ocenia ideę stworzenia listy zawodów szczególnie pożądanych.

Business Centre Club przeprowadził we wrześniu wśród swoich członków badanie ankietowe dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Obecnie niemal 40% ankietowanych przedsiębiorców zatrudnia pracowników zza granicy, a blisko 60% zamierza zatrudniać́ cudzoziemców.

Główny powód, dla którego pracodawcy decydują się na zatrudnienie pracownika zza granicy to brak polskich pracowników o wymaganych kwalifikacjach – 88,2%. Przeważają̨ pracownicy z Ukrainy, lecz nie brakuje również̇ pracowników narodowości białoruskiej, kazachskiej, bułgarskiej, włoskiej.

- Wyniki przeprowadzonego badania potwierdzają również obserwowane od kilku lat zjawisko zwiększenia zainteresowania przedsiębiorców zatrudnieniem cudzoziemców. Obecnie, wydaje się, że trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie niektórych branż – takich jak np. przetwórstwo owocowo-warzywne, budownictwo czy gastronomia – bez korzystania z pracy cudzoziemców - zauważa Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. - Co więcej, można prognozować, że w przyszłości lista branż, które będą w coraz większym stopniu rekrutować pracowników z zagranicy, będzie się stale zwiększać.

Jako przyczyny takiego trendu należy wskazać rosnące u polskich pracodawców potrzeby kadrowe, za którymi nie podąża jednak podaż pracowników, dodaje ekspertka BCC. I wskazuje, że

przeprowadzone przez BCC badanie potwierdza, że owa nierównowaga jest najczęściej „rozwiązywana” poprzez zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy, zwłaszcza z Ukrainy czy Białorusi. I choć zastosowanie tego modelu wiąże się z pewnymi utrudnieniami wynikającymi z konieczności przejścia procedur legalizacji zatrudnienia cudzoziemca, co przedłuża proces rekrutacji, to jednak pracodawcy decydują się na niego, ponieważ często w ten sposób udaje im się pozyskać wykwalifikowanego i efektywnie pracującego pracownika, którego oczekiwania finansowe są nierzadko mniejsze, niż pracownika z Polski.

Dodatkowo, z badania wynika również, że choć obecnie cudzoziemcy są zatrudniani głównie w celu wykonywania pracy w Polsce, to pracodawcy – w związku ze zwiększeniem skali prowadzonej przez siebie działalności – coraz częściej chcą delegować tych pracowników zagranicę, w szczególności do Niemiec.

- 24 zawody, które proponujemy, wynikają z analizy rynku pracy przeprowadzonej wśród przedsiębiorców, dostępnych powszechnie informacji, w tym publikowanych ogłoszeń oraz informacji urzędów oraz danych pracowników poszukiwanych przez agencje pracy
tymczasowej, do których przedsiębiorcy zwracają się jeżeli własnymi siłami nie mogą uzupełnić kadry na lokalnym rynku pracy - wyjaśnia Joanna Torbé.

Poniżej przedstawiamy listę zawodów oraz stanowisk, które proponujemy uwzględnić w projektowanej regulacji:
1. Inżynier elektryk
2. Spawacz
3. Ślusarz
4. Elektryk oraz elektryk budowlany
5. Opiekun, Opiekun domowy
6. Ekspedient w punkcie usługowym (sprzedawca)
7. Pielęgniarka
8. Kierowca
9. Informatyk
10. Inżynier budownictwa
11. Magazynier
12. Pracownik fizyczny gospodarstwa rolnego
13. Kasjer
14. Rzeźnik -wędliniarz
15. Sprzedawca
16. Operator wózka widłowego
17. Stolarz
18. Pracownik produkcji
19. Cieśla
20. Lakiernik
21. Malarz budowlany
22. Mechanik samochodowy
23. Kucharz
24. Cukiernik
Wybierając je, trzeba mieć na uwadze, że chodzi o stworzenie listy zawodów, w których
pracownicy spoza UE (inni niż z obecnie uprzywilejowanych w dostępie do rynku pracy 6
państw) będą mieli łatwiejszy dostęp do rynku pracy bez względu na obywatelstwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny