Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2017 Rok Ludwika Zamenhofa. Czy miasto uczci sławnego białostoczanina?

(adek) na podst. bialystok.pl
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zwrócił się do Rady Miasta Białegostoku z wnioskiem o przyjęcie stanowiska w sprawie ogłoszenia roku 2017 – Rokiem Ludwika Zamenhofa.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zwrócił się do Rady Miasta Białegostoku z wnioskiem o przyjęcie stanowiska w sprawie ogłoszenia roku 2017 – Rokiem Ludwika Zamenhofa. archiwum
Prezydent Białegostoku zwrócił się do Rady Miasta Białegostoku z wnioskiem o przyjęcie stanowiska w sprawie ogłoszenia roku 2017 – Rokiem Ludwika Zamenhofa.

- W przyszłym roku przypada setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto - mówi Anna Kowalska z Departament Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. - UNESCO ogłosiło rok 2017 na całym świecie Rokiem Zamenhofa. Białostockie środowisko esperantystów oraz miejskie instytucje kultury planują szereg wydarzeń upamiętniających twórcę esperanto

Ludwik Zamenhof, wychowywany w narodowościowym i językowym tyglu, jakim był Białystok w latach jego młodości, od dziecka pracował nad jednym wspólnym dla wszystkich językiem. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów i był łatwy w nauczeniu. Język esperanto uzyskał dość szybko niezwykłą popularność. Tak jest do dzisiaj i jego popularność wciąż rośnie.

– 14 kwietnia 2017 roku przypada setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa. To dobra okazja, aby przypomnieć tę wybitną postać, twórcę najpopularniejszego i najbardziej rozpowszechnionego na świece sztucznie stworzonego języka – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Przygotowaliśmy już wstępny projekt działań i wydarzeń poświęconych Zamenhofowi.

To kilkanaście wydarzeń zaplanowanych we współpracy z miejskimi placówkami kultury, białostockimi – i nie tylko –twórcami. W ramach tych wydarzeń w Białymstoku ma powstać m.in. Mural Esperanto – wielkie malowidło wykonane przez młodych artystów pochodzących z Białegostoku, inscenizacja przyjazdu do Białegostoku uczestników 19. Światowego Kongresu Esperanto (odbył się w 1927 r.), wydanie reprintu pierwszego przewodnika po Białymstoku w języku esperanto, opracowanego przez Jakuba Szapiro w 1923 i 1931 r. Zaplanowano też warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży, wydawnictwo płytowe, a także festiwal muzyki wykonywanej w języku esperanto i przez esperantystów. Z pewnością interesującym przedsięwzięciem wydaje się wydanie zbioru poezji Wiesława Kazaneckiego w języku esperanto oraz Test Wiedzy o Historii Białegostoku, w części poświęcony twórcy esperanta.

Ponadto prezydent Białegostoku zwrócił się do radnych z wnioskiem o przyjęcie stanowiska w sprawie ogłoszenia przyszłego roku Rokiem Ludwika Zamenhofa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny