Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 września w Białymstoku i okolicach: bombardowania, potyczki, pierwsi uchodźcy

Adam Cz. Dobroński
Niemiecki Heinkel He - 111 był we wrześniu 1939 roku często używanym przez Luftwaffe bombowcem.
Niemiecki Heinkel He - 111 był we wrześniu 1939 roku często używanym przez Luftwaffe bombowcem. fot. Internet
Niemieckie bombowce bombardowały węzły i linie kolejowe. Polskie wojska zmierzyły się z Niemcami. A w Białymstoku pojawili się pierwsi uchodźcy.

Trwały naloty niemieckie na stacje kolejowe, tego dnia szczególnie ucierpiał węzeł łapski. Dwa szwadrony białostockiego 10. Pułku Ułanów Litewskich z Podlaskiej Brygady Kawalerii wykonały wypad na teren Prus Wschodnich. Opanowano trzy wsie, wzięto jeńców. Sukcesem zakończył się i nocny atak na Cimochy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich z Suwalskiej Brygady Kawalerii.

W Białymstoku dzielnie spisywali się harcerze, wśród których był Ryszard Kaczorowski. Polski Czerwony Krzyż wezwał przeszkoloną młodzież do podjęcia dyżurów w punkcie sanitarno-odżywczym na dworcu kolejowym. Apelowano o przestrzeganie zasad biernej obrony przeciwlotniczej i honorowe oddawanie krwi. Dla przejeżdżających koleją żołnierzy zbierano: papierosy, gazety, napoje chłodzące, papier listowy i koperty.

W teatrze Palace urządzono Dom Żołnierza Polskiego z bufetem i wąskotaśmowym aparatem filmowym, zaś w pobliżu koszar także świetlice dla mobilizowanych. Pierwsze osoby wojskowe przyjął dom noclegowy ulokowany w Szkole Powszechnej nr 18 przy ul. św. Rocha, a uchodźcami opiekował się Polski Związek Zachodni.

W sądach obowiązywało postępowanie doraźne, proszono o nieprzeciążanie linii telefonicznych. Starano się utrzymać normalny obrót towarów, sklepy musiały być otwarte jak w poprzednich dniach. Prasa drukowała nazwiska spekulantów (chrześcijan i Żydów), którym groziły wysokie grzywny, a nawet wywózka do obozu w Berezie Kartuskiej. Potępiano osoby chomikujące srebrne monety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny