MKTG SR - pasek na kartach artykułów

180 kilometrów pieszo wokół Puszczy Białowieskiej. Podróżnik Łukasz Supergan wędruje w obronie lasów w województwie podlaskim (zdjęcia)

OPRAC.: Tomasz Maleta
Łukasz Supergan, podróżnik i aktywista ekologiczny chce zwrócić uwagę na konieczność należytej ochrony starych lasów przed wycinką oraz zaapelować o to, by cała Puszcza była parkiem narodowym.
Łukasz Supergan, podróżnik i aktywista ekologiczny chce zwrócić uwagę na konieczność należytej ochrony starych lasów przed wycinką oraz zaapelować o to, by cała Puszcza była parkiem narodowym. Greenpeace.org
Łukasz Supergan, podróżnik i aktywista ekologiczny maszeruje od dzisiaj [26.07.2020] wzdłuż granicy Puszczy Białowieskiej. Trasa wynosi około 180 km, które podróżnik pokona pieszo. W ten sposób chce zwrócić uwagę na konieczność należytej ochrony starych lasów przed wycinką oraz zaapelować o to, by cała Puszcza była parkiem narodowym. Partnerem wędrówki jest Greenpeace Polska

Łukasz Supergan rozpoczął wędrówkę w północnej części Puszczy Białowieskiej. Dalsza trasa wiedzie wokół Puszczy Ladzkiej, stamtąd do Hajnówki i dalej na południe prawie do granicy Polski z Białorusią, gdzie skręca na wschód i kończy się w Białowieży, przed charakterystyczną bramą do parku narodowego. 

– Puszczę Białowieską odwiedziłem jako dziecko 30 lat temu. Od tamtej pory była dla mnie synonimem wspaniałej ostoi przyrody. Jako student prowadziłem tutaj badania i na przykładzie Puszczy poznawałem mechanizmy rządzące funkcjonowaniem lasów. Puszcza to ostatni naturalny las nizinny Europy, bezcenna ostoja przyrody i wspaniałe miejsce. Kilka lat temu do Puszczy wjechał ciężki sprzęt do wycinek i zgodnie z decyzją ministra środowiska, w cennych fragmentach Puszczy wycięto dziesiątki tysięcy drzew. Zaprotestowali naukowcy z Polski i świata, zaprotestowali ludzie, aż wreszcie Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że wycinki łamały prawo. Niestety, Puszcza Białowieska nadal nie jest bezpieczna i wciąż zagrażają jej piły – powiedział Łukasz Supergan.

Czytaj też: Kopalnia torfu w pobliżu Natury 2000

Uważa, że to wyjątkowe miejsce zasługuje, by objąć je w całości ochroną jako park narodowy. Byłby on ratunkiem dla przyrody Puszczy i ogromną szansą dla ludzi mieszkających w okolicy.

- Dlatego postanowiłem wyruszyć w nietypową wędrówkę. Moim szlakiem będzie granica Puszczy, która mogłaby stać się granicą wspaniałego parku narodowego, gdyby głos nauki i społeczeństwa został wysłuchany – dodał podróżnik.

Supergan pokona całą trasę pieszo, starając się iść jak najdokładniej wzdłuż granicy Puszczy, czyli jednocześnie granicy postulowanego parku narodowego. Obecnie park narodowy chroni jedynie 17 proc. Puszczy. Mniej więcej drugie tyle to rezerwaty. Cała reszta w każdej chwili może być eksploatowana ze szkodą dla przyrody. Szczególnym wyzwaniem będą 2 ostanie dni – tam Łukasz będzie musiał pokonać dzikie ostępy, przeprawić się przez Narewkę, pokonać bagna. Będzie miał ze sobą zapasy jedzenia i wody. Partnerem wyprawy jest Greenpeace Polska.

Czytaj też:Wizytówka Białowieży bezpowrotnie zniszczona. Wycięto dorodne drzewa

– Puszcza jest sztandarowym przykładem tego, co możemy stracić, jeśli dewastacyjna polityka kierownictwa Lasów Państwowych będzie kontynuowana i akceptowana przez kolejnych ministrów środowiska. Trwają obecnie prace nad kolejnymi, 10-letnimi planami wycinek w Puszczy. Nasz plan, plan zdecydowanej większości społeczeństwa i świata nauki jest jeden: cała Puszcza powinna być parkiem narodowym, zaprojektowanym tak, aby służył tutejszej dzikiej przyrodzie oraz rozwojowi lokalnych społeczności – mówi Marta Grundland z Greenpeace.

Na niektórych odcinkach wędrówki do Supergana będą dołączać osoby związane z ochroną Puszczy Białowieskiej, jak dziennikarz Adam Wajrak czy związany z puszczą naukowiec profesor Rafał Kowalczyk.

Czytaj też: Strażnik leśny z Puszczy Białowieskiej, który brutalnie pacyfikował jej obrońców, został szefem Lasów Państwowych w Szczecinku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny