Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18 rzeźb stojących na zapleczu Pałacu Branickich zostało odnowionych. Część z nich pamięta XVIII wiek (zdjęcia)

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Rzeźby w Ogrodach Branickich zostały odnowione
Rzeźby w Ogrodach Branickich zostały odnowione Dawid Gromadzki/UM Białystok
Właśnie zakończyły się prace konserwatorskie w salonie ogrodowym. Odnowiono 18 rzeźb na zapleczu Pałacu Branickich, m.in. Dianę z psem i dwa sfinksy z połowy XVIII wieku. Prace zostały zlecone przez miasto, które w tym roku odnowiło już 50 rzeźb wokół pałacu, co kosztowało 24,6 tys. zł.

Duża część z nich powstała w II połowie XVIII wieku i jest dziełem Jana Chryzostoma Redlera, kilka z nich to kopie wykonane w latach 50. XX wieku - mówi Małgorzata Dajnowicz, wojewódzki konserwator zabytków.

Chodzi o 18 rzeźb ustawionych na zapleczu Pałacu Branickich. Wszystkie zostały oczyszczone, umyte i zdezynfekowane. Przy niektórych konieczne było uzupełnienie pęknięć i ubytków. Odnowione zostały m.in. rzeźby: Bachus (poł. XVIII w.), Flora (poł. XVIII w.), Diana z psem (poł. XVIII w.), Apollo (1954 r.), dwa sfinksy (poł. XVIII w.) i osiem wazonów.

Czytaj też: Na zapleczu Pałacu Branickich stanęły donice. Choć ich kolorystyka budzi kontrowersje, tak wyglądały w czasach Branickich

- Białostocki Ogród Branickich uważany jest za jeden z najważniejszych i najlepiej rewaloryzowanych ogrodów barokowych w Polsce. Systematyczne czyszczenie i renowacja znajdujących się w nim rzeźb pozwoli zachować je w dobrym stanie i cieszyć oczy zwiedzających - podkreśla Małgorzata Dajnowicz.

Natomiast Kamila Bogacewicz z magistratu mówi, że miasto przeprowadziło w tym roku bieżącą konserwacja już 50 rzeźb (34 – w salonie i 16 – przy wejściach na teren boskietu). Kosztowała to 24,6 tys. zł.

Czytaj też: Nowe rzeźby w ogrodzie Pałacu Branickich w Białymstoku (zdjęcia)

- Coroczne oczyszczanie i przegląd rzeźb pozwala na monitorowanie ich stanu zachowania i planowaniu niezbędnych prac konserwatorskich, szczególnie tych najstarszych, pochodzących z połowy z XVIII wieku. To, że wyglądają na odnowione, to efekt ciężkiej pracy konserwatorów, którzy je oczyszczali z wszelkich zabrudzeń i uzupełniali fragmenty warstwy malarskiej, odspojonej wraz z ptasimi odchodami - podkreśla urzędniczka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny