Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

150 rocznica wybuchu powstania styczniowego

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 95 54
W ubiegłym roku harcerze odwiedzili dwie zbiorowe mogiły, w których pochowano powstańców
W ubiegłym roku harcerze odwiedzili dwie zbiorowe mogiły, w których pochowano powstańców Archiwum
W całym województwie będą się odbywały we wtorek uroczyste obchody rocznicy powstania styczniowego. Znicze zapłoną m.in. w Puszczy Knyszyńskiej, na mogile poległych w bitwie pod Waliłami.

Polski zryw niepodległościowy 1863 roku rozpoczął się 22 stycznia. Tego dnia - urzędujący w Warszawie - Tymczasowy Rząd Narodowy wydał manifest skierowany przeciw Imperium Rosyjskiemu. Po 150 latach, to wydarzenie we wtorek zostanie odtworzone w Białymstoku.

Styczniową odezwę z balkonu Archiwum Państwowego odczyta Piotr Półtorak, aktor Teatru Dramatycznego. Będzie to element - zaplanowanego na godzinę 10 - uroczystego otwarcia wystawy na temat powstania styczniowego na Białostocczyźnie. Godzinę później plenerową ekspozycję poświęconą powstańcom otworzy też Muzeum Wojska. O godzinie 12 można się zaś udać na wydział historii Uniwersytetu w Białymstoku. Będzie tam zorganizowana specjalna konferencja naukowa.

Wojewódzkie obchody rocznicowe odbędą się o godz. 13 na uroczysku Pierieciosy w nadleśnictwie Waliły. To tam, w kwietniu 1863 roku, w środku Puszczy Knyszyńskiej rozegrała się największa na Białostocczyźnie podczas tego zrywu bitwa pod Waliłami. Trzystu powstańców walczyło z liczącym ponad tysiąc osób pułkiem rosyjskim. Na wspólnej mogile, gdzie pochowano 32 powstańców, zapłoną we wtorek znicze.

Wieczorem obchody znów przeniosą się do Białegostoku. O godzinie 17.30, w kościele garnizonowym im. św. Jerzego odbędzie się wojskowy apel pamięci. Pół godziny później nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Rocznica wybuchu powstania zostanie uczczona w większości miast naszego województwa. O godzinie 19.30 w Supraślu rozpocznie się przemarsz z pochodniami pod Krzyż Powstańczy. Uroczystości szykują też m.in. Suwałki, Szczuczyn i Łomża.

Z kolei białostoczanie będą mogli przypomnieć sobie o powstaniu również w piątek. O godzinie 17 w Muzeum Wojska odbędzie się m.in. otwarcie wystawy "Poszli w boje chłopcy nasze". Godzinę później w urzędzie wojewódzkim wyświetlony zostanie film "Szwadron" w reżyserii Juliusza Machulskiego.

Muzyczna rocznica

W poniedziałek na Uniwersytecie Muzycznym rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa "Nurt narodowy w twórczości kompozytorów polskich w czasach zaborów (1772-1918) w świetle 150. rocznicy Powstania Styczniowego".

We wtorek od godz. 11 zaplanowano m.in. wykłady o twórczości Kazimierza Lubomirskiego czy o postawach polskich artystów wobec postyczniowej traumy. Wśród naukowców będzie m.in. dr Irena Kopoć z Uniwersytetu Agroekologicznego w Żytomierzu na Ukrainie. Konferencję zakończy koncert pieśni Fryderyka Chopina i Ignacego Jan Paderewskiego o godz. 19.30 w Auli Magna Pałacu Branickich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny