MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14 sierpnia – dzień wolny od pracy? Za święto w sobotę 15 sierpnia do odbioru przysługuje dzień wolny, ale nie każdemu

asz
14 sierpnia dniem wolnym od pracy za święto w sobotę 15 sierpnia? Dowiedz się komu i na jakich zasadach przysługuje wolny dzień do odbioru.
14 sierpnia dniem wolnym od pracy za święto w sobotę 15 sierpnia? Dowiedz się komu i na jakich zasadach przysługuje wolny dzień do odbioru. 123rf.com
14 sierpnia 2020 wolny od pracy? Nie dla każdego, ale wielu Polaków tego dnia odpocznie od pracy. Dlaczego? Wszystko przez wypadające w sobotę w święto. Dzięki temu możemy mieć wolne za sobotę 15 sierpnia. Dzień do odbioru może, ale nie musi przypadać 14 sierpnia. Kto, kiedy i dlaczego dokładnie może mieć dzień wolny w piątek?

Czy 14 sierpnia jest dniem wolnym od pracy? Takie pytanie pojawia się coraz częściej, ponieważ wiele osób rzeczywiście tego dnia nie idzie do pracy. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Dodatkowy dzień wolny zawdzięczamy temu, że święto wniebowzięcia NMP, które jest 15 sierpnia, w 2020 roku wypada w sobotę. Gwarantuje nam to Kodeks Pracy w art. 130 § 2:

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Z reguły dzień wolny za święto wypadające w sobotę udziela się w tym samym okresie rozliczeniowym. Bardzo często ma to miejsce w dzień następujący po święcie, a czasami – dzień przed. Dlatego dla wielu osób w tym roku to 14 sierpnia będzie dniem wolnym od pracy.

Kto ma wolne za 15 sierpnia?

Za 15 sierpnia dzień do odbioru przysługuje:

  • osobom zatrudnionym na umowę o pracę,
  • osobom, które nie wykonują obowiązków służbowych w sobotę.

Jeśli ktoś zwykle pracuje w sobotę, nie może odebrać dnia wolnego za 15 sierpnia – ten dzień jest dla niego po prostu dniem wolnym od pracy.

Jakie są zasady odbioru dnia wolnego za święto w sobotę?

15 sierpnia do odbioru, ale na jakich zasadach? Należy pamiętać o tym, że to pracodawca decyduje, kiedy pracownik odbierze dzień wolny za święto. Nie ma obowiązku konsultowania tego z nikim, może jednak wziąć pod uwagę sugestie pracowników. Nie jest też konieczne, by dzień wolny od pracy za 15 sierpnia przypadał dla wszystkich pracowników w tym samym czasie.

Mimo tego, że decyzja o tym, kiedy można odebrać wolne za święto w sobotę należy przede wszystkim do pracodawcy, należy pamiętać, że każdemu pracownikowi musi on udzielić całego wolnego dnia od pracy. Oznacza to, że niedopuszczalne jest skracanie pracownikom kilku dni pracy o kilka godzin, tak by w sumie udzielone wolne godziny były równe dniówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny