MKTG SR - pasek na kartach artykułów

14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019. Rafał Łysak - Miłość bezwarunkowa - Grand Prix i Nagroda Publiczności!

(dj)
14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019 - gala finałowa
14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019 - gala finałowa Jerzy Doroszkiewicz
Rafał Łysak filmem "Miłość bezwarunkowa" rozbił bank nagród 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019. Zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczności. Widzowie mogli także obejrzeć efekty warsztatów. Było na co popatrzeć.

Piękny film dokumentalny Rafała Łysaka, który powstał pod okiem Jacka Bławuta "Miłość bezwarunkowa" połączył jury i widzów 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019. Zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczności.

To fantastyczna opowieść o spotkaniach wnuczka z babcią, który stopniowo odkrywa przed nią swoją orientację seksualną. 80-latka stara się go przekonać, że może jeszcze coś się zmieni, ale w końcu akceptuje jego homoseksualizm. Ba, cieszy się, że chłopak jej wnuczka traktuje ją również jak babcię. Co ciekawe, okazuje się, że w maleńkim Czechowie starsze kobiety o gejach, ich wzajemnych kontaktach, czułości wobec partnerów wiedzą więcej, niż by się komukolwiek wydawało. Film, jak sam tytuł podpowiada, o miłości bezwarunkowej. Warto go szukać, bo przy tym wszystkim owa babcia ma tak naturalny talent komediowy, że śmiechom i brawom po poszczególnych kwestiach nie było końca. "Miłość bezwarunkowa" to jazda obowiązkowa.

GRAND PRIX Festiwalu ŻUBROFFKA 2019 – Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury (10.000 zł) otrzymał film Miłość bezwarunkowa (reż. Rafał Łysak, Polska).
Uzasadnienie Jury: Jest sporo dobrych komediowych reportaży, ale ten jest dużo bardziej znaczącym przykładem filmu, przepełnionego miłością, ironią i czułością relacji bliskich sobie ludzi. Musi zostać nagrodzony nie tylko dlatego, że to jest dobrze zrobiony film, ale również za swoje mocne przesłanie: „Prawdziwa miłość może przetrwać wszelkie nieporozumienia i różne poglądy na życie”.

Festiwalowa publiczność tradycyjnie wybrała swój ulubiony film!
NAGRODĘ DZIKIEGO ŻUBRA – Nagrodę Publiczności (6.000 zł), ufundowaną przez firmę DrTusz otrzymał film Miłość bezwarunkowa (reż. Rafał Łysak, Polska)!

Łącznie Rafał Łysak zgarnął za swój film 16 tys. zł

Widzowie gali 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019 mogli także zobaczyć efekty warsztatów filmowych przeprowadzonych podczas festiwalu. I animacje i film z udziałem seniorów "Tabletki" wzbudziły żywy oddźwięk i zwyczajnie się podobały.

I Nagrodę w konkursie międzynarodowym Okno na Wschód (2.000 zł) otrzymał film Dcera / Daughter (reż. Daria Kashcheeva, Czechy).
Uzasadnienie Jury: Za bardzo poruszającą historię, w której lalki mają prawdziwe uczucia i prawie doprowadzają nas do łez, nawet mocniej niż w aktorskim filmie. Film został zanimowany w wyjątkowym stylu, łączącym animację poklatkową i szaloną kamerę z ręki.

Wyróżnienie w konkursie międzynarodowym Okno na Wschód otrzymał film Kolektyviniai sodai / Community Gardens (reż. Vytautas Katkus, Litwa).

I Nagrodę w konkursie międzynarodowym Cały ten Świat (2.000 zł) otrzymał film Electric Swan (reż. Konstantina Kotzamani, Francja/Grecja/Argentyna).
Uzasadnienie Jury: Nagrodę otrzymuje film o ruszających się budynkach, zwierzętach i elektryczności oraz reżyserka, który przenosi nas za pomocą magicznego realizmu i atmosfery marzenia do świata tej historii. Czysto latynoamerykański film greckiej reżyserki.

Wyróżnienie w konkursie międzynarodowym Cały ten Świat otrzymał film Je sors acheter des cigarettes / I’m Going out for Cigarettes (reż. Osman Cerfon, Francja).

I Nagrodę w konkursie polskim Studenci (2.000 zł) otrzymał film Krzyżówka (reż. Jan Bujnowski).
Uzasadnienie Jury: Za film, w którym zmysłowe znaczenie staje się rozszyfrowane nawet, kiedy napiszesz złe słowo.

Wyróżnienie w konkursie polskim Studenci otrzymał film Am Himmel / Heaven’s Meadow / Na niebie (reż. Magdalena Chmielewska, Austria/Polska).

I Nagrodę w konkursie polskim Niezależni (2.000 zł) otrzymał film Acid Rain (reż. Tomek Popakul).
Uzasadnienie Jury: Za intensywną i autentyczną podróż zanurzającą nas w psychodeliczny stan.

Nagrodę za Najlepszy Dokument (2.000 zł) otrzymał film Nachts sind alle Katzen grau / All Cats Are Grey in the Dark (reż. Lasse Linder, Szwajcaria).
Uzasadnienie Jury: Film jasno nam pokazuje, że człowiek ze swojej natury nie może i nie chce być samotny. Musi mieć kogoś obok. Film robi też wrażenie przez to, jak twórcy udało się przekazać subtelność relacji właściciela z jego zwierzętami.

Nagrodę za Najlepszą Fabułę (2.000 zł) otrzymał film Rapaz / Raptor (reż. Felipe Gálvez, Chile).
Uzasadnienie Jury: Za film, w którym sumienie odzywa się po tym, jak bierzesz odpowiedzialność za osądzanie.

Nagrodę za Najlepszą Animację (2.000 zł) otrzymał film Dcera / Daughter (reż. Daria Kashcheeva, Czechy).
Uzasadnienie Jury: Za niezwykłą wrażliwość i przejmujący obraz relacji córki i ojca oraz zachwycający swoją oryginalnością język filmowy, przekraczający granice animacji. Gratulacje!

Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia (2.000 zł) otrzymał film Nan Fang Shao Nv / She Runs (reż. Qiu Yang, zdjęcia: Constanze Schmitt, Chiny, Francja).
Uzasadnienie Jury: Za film z precyzyjnym i wyjątkowym językiem wizualnym budującym napięcie, które odbija wewnętrzny świat bohatera.

Nagrodę za Najlepszą Muzykę (2.000 zł) otrzymał film The Flood Is Coming (reż. Gabriel Böhmer, muzyka: Nacho Palacios, Szwajcaria/Wielka Brytania).
Uzasadnienie Jury: Za wspaniałą muzykę i dźwięk które budują napięcie i poczucie grozy oraz kreatywnie wypełniają obraz i poszerzają przestrzeń wyobraźni.

Jury konkursu międzynarodowego NA SKRAJU (filmy eksperymentalne i wideo-art) w składzie: Aleksandra Czerniawska, Mihai Grecu i Wojtek Pustoła przyznało następujące nagrody:

I Nagrodę w konkursie NA SKRAJU (2.000 zł) otrzymał film The Dawn of Ape (reż. Mirai Mizue, Japonia).
Uzasadnienie Jury: Prawdziwie eksperymentalne i ostre dzieło. Czysto psychodeliczna animacja wychodzi ze świeżego i komicznego pomysłu. Abstrakcyjne kompozycje nieustępliwie ścigają się na ekranie po uwagę widza, tworząc tajemniczą międzygatunkową komunikację. Możemy mieć tylko nadzieję, że szympansom, dla których ten film zrobiono, też się podobało.

Wyróżnienie w konkursie NA SKRAJU otrzymał film Talv vihmametsas / Winter in the Rainforest (reż. Anu-Laura Tuttelberg, Estonia/Litwa/Meksyk).
Uzasadnienie Jury: Po cóż ktoś miałby układać lodowaty zestaw niesamowitych porcelanowych figurek i animować je w meksykańskiej dżungli? Nie wiemy, ale nam się podobało.

Jury polskiego konkursu Amatorzy w składzie: Ryszard Jaźwiński (przewodniczący), Małgorzata Andruszkiewicz, Gabriela Opońska, Martyna Minkiewicz, Julita Różak, Oliwia Kubas i Wioletta Oszczapińska przyznało następujące nagrody:

I Nagrodę w konkursie Amatorzy (2.000 zł) otrzymał film Lato / Summertime (reż. Aleksandra Mazoń).
Uzasadnienie Jury: Za konsekwentne poszukiwanie formy i stylu, budujące nastrój znakomite zdjęcia i wywołujące silne emocje kreacje aktorskie.

Wyróżnienie w konkursie Amatorzy otrzymał film Błękitny ptak / Bluebird (reż. Michał Stenzel, Polska/Niemcy).
Uzasadnienie Jury: Za intrygującą, inspirowaną poezją, oryginalną filmową formę.

Jury Dziennikarzy Zagranicznych w składzie: Irena Kotelovich, Flavia Dima i Neil Young nagrodziło następujące filmy (spośród filmów biorących udział w polskich konkursach Studenci lub Niezależni):

Nagrodę Główną (2.000 zł) otrzymał film Deszcz (reż. Piotr Milczarek).
Uzasadnienie Jury: Nasz zwycięski film skondensował ambitną alegorię na miniaturowej kanwie. Dowcipnie, ale i przejmująco porusza psychologiczne i społeczne tematy z elegancką oszczędnością pokazując widowiskowy sposób na śmierć.

Wyróżnienie otrzymał film Miłość bezwarunkowa (reż. Rafał Łysak).
Uzasadnienie Jury: Rodzinna historia, która porusza ważny temat, a także serce i poczucie humoru.

Jury Dziennikarzy Polskich w składzie: Magda Maksimiuk, Błażej Hrapkowicz i Jakub Koisz nagrodziło następujące filmy (spośród filmów biorących udział w konkursach Okno na Wschód i Cały ten Świat):

Nagrodę Główną (2.000 zł) otrzymał film Nan Fang Shao Nv / She Runs (reż. Qiu Yang, Chiny, Francja).
Uzasadnienie Jury: Za świadomość formy, precyzję reżyserii i wielowymiarowy portret jednostki w opresyjnym systemie.

Wyróżnienie otrzymał film Maja (reż. Marijana Jankovic, Dania/Serbia).
Uzasadnienie Jury: Za bardzo czułe i jednocześnie dobitne ujęcie tematu emigracji, asymilacji i tego nowego pokolenia, które jest równocześnie “tam” i “tu”.

W konkursie KIDS Jurorami były dzieci, które przyznały następujące nagrody:
Nagrodę w kategorii KIDS 6+ (2.000 zł) otrzymał film Cat Lake City / Kociejewo (reż. Antje Heyn, Niemcy).

Nagrodę w kategorii KIDS 10+ (2.000 zł) otrzymał film Gunpowder / Herbatka (reż. Romane Faure, Nathanael Perron, Léa Detrain, Benoît de Geyer d’Orth, Pei-Hsuan Lin, Anne-Lise Kubiak, Francja).

Nagrodę w kategorii KIDS 13+ (2.000 zł) otrzymał film o28 (reż. Otalia Caussé, Geoffroy Collin, Louise Grardel, Antoine Marchand, Robin Merle, Fabien Meyran, Francja).

Widzowie przyznali także Nagrodę w konkursie MUSIC VIDEO (2.000 zł) dla teledysku Corps: A Corps (reż. Yoann Stehr, Francja).

Nagrodę New Europe Talent Award (czyli wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie) ufundowaną przez New Europe Film Sales dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej otrzymał film Kolektyviniai sodai / Community Gardens (reż. Vytautas Katkus, Litwa).

Nagrodę New Europe Talent Award (czyli wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie) ufundowaną przez New Europe Film Sales dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej otrzymał film Kolektyviniai sodai / Community Gardens (reż. Vytautas Katkus, Litwa).

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy Widzom za liczny udział w Festiwalu!

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny