Spis treści
Tak jak coraz więcej osób docenia chwasty i wykorzystuje je w kuchni, tak coraz więcej osób widzi zalety… śmieci. Dla osoby, która nie zajmuje się recyklingiem, pusta butelka to śmieć. Dla entuzjastów ponownego użycia ten zbytek może być żyrandolem, wazonem, szklanką, świecznikiem – cokolwiek podpowie wyobraźnia.
W świecie, w którym dominują odpady, nadszedł czas, aby spojrzeć na śmieci z zupełnie innej strony. Nie jako coś uciążliwego, ale coś, co można wykorzystać, a przy okazji oszczędzić trochę pieniędzy na inne przyjemności. Podpowiadamy, jak ponownie wykorzystać rzeczy, które po wiosennych porządkach zazwyczaj lądowały w koszu.
Jak wykorzystać stare ubrania?
Przegląd garderoby zakończony i na podłodze utworzył się pokaźny stos? Jasne, można je wystawić przed dom odpowiedniego dnia i śmieciarka je zabierze, ubrania dobrej jakości można oddać na cele charytatywne, ale co zrobić z ubraniami, które już nie nadają się do noszenia? Wykorzystać!
- Stare poplamione koszulki to świetne ścierki do sprzątania. Możesz je pociąć albo zostawić w oryginalnej formie. Wytrzesz nimi kurze, posprzątasz groby bliskich, wypolerujesz samochód, umyjesz podłogi. Możliwości jest wiele, a dom będzie czystszy bez kupowania nowych szmatek.
- Ze starych jeansów zrobisz torbę, zakładki do książek, podkładki, rękawice kuchenne, poszewki na poduszki i wiele innych przydatnych przedmiotów.
- Podobnie jak w przypadki jeansów, ponownie można wykorzystać stare porozciągane swetry. Będą idealne na rękawiczki, ocieplacze, gumki do włosów, opaski, kapcie, czy też getry. Innym sposobem na ponowne wcielenie swetra jest rozwinięcie włóczki i ponowne wykorzystanie jej do robótek na drutach. Może tym razem to będzie szalik?
Papier jeszcze się przyda
Do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba aż 10 litrów wody. Do produkcji jednej tony papieru, czyli ok. 200 tys. kartek, potrzeba 17 drzew. Dlatego papier warto wykorzystywać do maksimum, na przykład w taki sposób:
- Jedną z najbardziej popularnych sztuczek jest wykorzystanie starych gazet zamiast ręczników papierowych do czyszczenia okien.
- Ponownie wykorzystać można również rolki po papierze toaletowym. Pomogą uporządkować przestrzeń, np. można w nich przechowywać kable, są świetne do zabawy z dziećmi albo dobre na rozsady ziół i warzyw. Podarte fragmenty rolek są idealnym wypełniaczem do przesyłek, nie trzeba kupować folii bąbelkowej.
- Przydadzą się również wytłaczanki na jajka. Papier ulegnie degradacji, więc są świetne do rozpoczęcia sadzonek. Każdy kubeczek z sadzonką można włożyć prosto do gleby.
Nie wyrzucaj opakowań
Chociaż plastik jest szkodliwy, niestety nie zawsze mamy możliwość, aby go unikać. Możemy jednak postarać się, aby ograniczyć swój wkład do zalewania świata tym tworzywem. Jednym ze sposobów jest ponowne wykorzystanie tego, co już mamy w domu.
- Plastikowe butelki będą idealne do zrobienia z nich karmnika dla ptaków lub miniaturowej szklarni, którą postawimy na parapecie i będziemy się cieszyć własnymi plonami przez cały rok.
- Styropianowe pojemniki, w których pakowane są dania na wynos, można wyczyścić, rozdrobnić na mniejsze kawałki i używać do wypełniania przesyłek zamiast folii bąbelkowej czy gotowych, styropianowych orzeszków.
- Słoiki, każdej wielkości, są kopalnią możliwości do ponownego wykorzystania. Przechowywanie w nich przypraw to tylko jeden z pomysłów. Można z nich zrobić świeczniki, dekoracje do domu, organizery do biura, a nawet ciekawe wazony.
Resztki jedzenia, nie tylko od święta
Jedzenie również znajduje się na liście rzeczy, których marnowanie przelicza się na tony. Prawda jest taka, że wiele resztek, które do tej pory uważaliście za zwykłe odpady, można w bardzo pożyteczny sposób wykorzystać ponownie.
- Wytopiony z boczku tłuszcz (pamiętajmy jednak, że w grę wchodzi jedynie boczek niesolony) przelej do puszki po tuńczyku lub połówki łupiny kokosa, schłodź, poczekaj, aż stwardnieje, zamocuj sznurki i zawieś opakowanie na drzewie. Taki posiłek chętnie zjedzą np. sójki.
- Bardzo wiele zastosowań mają fusy po kawie. To nie tylko domowy peeling do ciała, ale też odżywka dla roślin, bogata w azot, wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez i chrom. Fusy są też świetnym sposobem na mrówki i ślimaki w ogrodzie, pochłanianie zapachów, czy nawet czyszczenie garnków.
- Zużyte torebki po herbacie też się przydadzą. Można je trzymać w lodówce, żeby mieć okład na oczy, który złagodzi obrzęki i przyniesie prawdziwą ulgę. Pomagają też w przypadku ukąszenia owadów i łagodnych oparzeń. Lustra i szklanki nie będą miały smug, a włosy będą lśniły jak nigdy.
- Skórki bananów są natomiast użyteczne do polerowania butów i odżywiania roślin. Fragmenty skórki przydadzą się do domowej pułapki na muszki owocówki. Skórki z pomarańczy i cytryn są idealne do domowych porządków, wyczyszczą baterię łazienkową, lodówkę, okna i piekarnik.
Źródło: Treehugger