13 grudnia 1981. Tego dnia umilkły telefony

Marta Chmielińska [email protected] tel. 085 682 23 95
W bibliotece miejskiej czynna jest wystawa mówiąca o polskiej drodze do wolności. Oryginalne dokumenty i zdjęcia w większości dotyczące naszych terenów, oglądać można codziennie w holu biblioteki.Na zdjęciu: happening na otwarciu wystawy 13 grudnia.
W bibliotece miejskiej czynna jest wystawa mówiąca o polskiej drodze do wolności. Oryginalne dokumenty i zdjęcia w większości dotyczące naszych terenów, oglądać można codziennie w holu biblioteki.Na zdjęciu: happening na otwarciu wystawy 13 grudnia.
13 grudnia 1981 był w Hajnówce dniem niewiele różniącym sie od innych dni zimowych. Jedynie patrole milicji i ZOMO na ulicach oraz popłoch wśród członków Solidarności były czymś niezwykłym.

Tego dnia od wczesnego ranka telewizja nadwała na okrągło wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego, obwieszczające wprowadzenie stanu wojennego. Zamilkły telefony a lęk przed nieznanym skupił wiernych w kościele. Hajnówka będąca w tak dużym oddaleniu od Gdańska czy Warszawy nie stała się areną walk i miejscem demonstracji. Mimo to również my hajnowianie mamy mały epizod podziemny w naszej miejskiej historii. Tym "epizodem" jest Jan Sakiel - jedyny znany mieszkaniec Hajnówki, który został internowany.

Ścigany i internowany

Gdy ogłoszono stan wojenny Jan Sakiel miał 23 lata - był studentem Politechniki Częstochowskiej i członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 13 grudnia wydana została decyzja o jego internowaniu. Do aresztowania jednak nie doszło - młody chłopak powiadomiony o internowanych działaczach Solidarności uciekł do Hajnówki. Przez prawie dwa tygodnie ukrywał się w mieszkaniu swojego brata. W tym samym czasie w domu rodzinnym miały miejsce rewizje, przed domem Sakielów cały czas stała nyska milicyjna. Za Janem Sakielem rozesłano list gończy.
Po dwóch tygodniach za namową rodziny Jan zgłosił się na milicję. Według obietnic milicjantów nawet przysłowiowy włos z głowy miał mu nie spaść, a tymczasem został na sygnale odwieziony do Białegostoku i tam internowany.

Długie lata na emigracji

Następnym miejscem odosobnienia młodego hajnowianina były Suwałki, gdzie kilkakrotnie odwiedzał go brat. Z powodu złego stanu zdrowia, który pociągnął za sobą operację, Jan został zwolniony do domu. Po okresie rekonwalescencji zgłosił się do Ambasady Stanów Zjednoczonych z prośbą o zgodę na wyjazd do USA. Otrzymał paszport a dowód osobisty został mu odebrany. Wyjechał w marcu 1983 roku. Pierwszy raz do Polski przyjechał dopiero w roku 1990.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
redT
CYTAT(Gość @ 15.12.2008, 22:24)
W Hajnówce nie było oddziału ZOMO, ale byli członkowie ORMO, którzy społecznie i dobrowolnie ścigali swoich sąsiadów. Do dziś zajmują wysokie stanowiska, są radnymi, a nawet zdobywają miejsca w plebiscytach "Kuriera Porannego".


OK wiec mamy Rade Miasta Hajnówka w porządku alfabetycznym:

1. Bołtromiuk Eugeniusz
2. Alicja Chaniło
3. Dymińska Grażyna
4. Dzik Wiktor
5. Kulpa Krzycka Jolanta Ewa
6. Kulwanowski Leonard - Przewodniczący Rady
7. Markiewcz Piotr - Zastępca Przewodniczącego Rady
8. Masajło Wiera
9. Łabędzki Bogusław Szczepan
10. Ostapczuk Jakub
11. Ostaszewska Walentyna
12. Popow Andrzej
13. Rakowicz Wiesław
14. Sacharczuk Wiktor
15. Saczko Eugeniusz - Zastępca Przewodniczącego Rady
16. Sokołowski Ryszard
17. Surel Grzegorz
18. Szarejko Mikołaj
19. Szpakowicz Michał
20. Tomaszuk Grzegorz
21. Wiatrowski Zdzisław

Czy możecie powiedzieć która lub który z tych Pań / Panów należał(a) do niechlubnych formacji UB, SB lub ORMO ? Powiem szczerze, że ja nie wiem bo jestem za młody (znam ze słyszenia dosłownie kilka osób) ale jeśli są ludzie, którzy wiedzą to chyba nie ma powodu by to ukrywać przed młodszymi mieszkańcami miasta.
M
Mieszkaniec
WIADOMO NIE OD DZIŚ ŻE W RADZIE MIASTA ZASIADA KILKU STARYCH UB-EKÓW CZY TEŻ SB-EKÓW .
JESZCZE MAJĄ CZELNOŚĆ PRZYZNAWAĆ SIĘ DO TEGO W TV ... A ILU JEST STARYCH ORMOWCÓW ?
SOLIDARNOŚĆ ? A JAKA TU SOLIDARNOŚĆ BYŁA ...TAKIE CHORĄGIEWKI TYLKO , JAK INNI PO du*** W WARSZAWIE CZY W GDAŃSKU DOSTAWALI ...TA HAJNOWSKA SOLIDARNOŚĆ JEŻELI BYŁA TO CHOWAŁA SIĘ PO KĄTACH ...W NAJGORSZYCH CZASACH MASOWO WYSTĘPOWALI Z SOLIDARNOŚĆ...TAKA JEST PRAWDA A TERAZ PŁACZĄ ŻE ICH KOMUNA DRĘCZYŁA ...WSTYDŹCIE SIĘ
r
redT
no właśnie ciekaw jestem kto to taki. Nie bardzo interesuje mnie szastanie nazwiskami, że ten niedobry a drugi jeszcze gorszy. A chętnie bym je poznał, bo nie wydaje mi się żeby to była prawda zastrzeżona - szeptać tylko na ucho. Śmiało - teraz nie zamykają do więzienia za mówienie prawdy. "Niech się wstydzą ci co robią, nie ci co widzą" jak mawia Kazimierz. pozdrawiam
G
Gość
W Hajnówce nie było oddziału ZOMO, ale byli członkowie ORMO, którzy społecznie i dobrowolnie ścigali swoich sąsiadów. Do dziś zajmują wysokie stanowiska, są radnymi, a nawet zdobywają miejsca w plebiscytach "Kuriera Porannego".
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie