MKTG SR - pasek na kartach artykułów

11 tysięcy podatników z Podlaskiego rozliczyło się już z fiskusem przy pomocy usługi Twój e-PIT

Andrzej Matys
Andrzej Matys
IAS Bialystok
W ostatnią sobotę (15.02) ruszyła akcja rozliczeniowa PIT, która potrwa do 30 kwietnia 2020 roku. Przez usługę Twój e-PIT w urzędach skarbowych województwa podlaskiego zostało złożonych już ponad 11 tys. zeznań i liczba ta rośnie.

W całym kraju (od soboty) wpłynęło już ponad 400 tys. deklaracji, a do usługi zalogowano się (uwierzytelnienia z małżonkiem) ponad 1,3 mln razy. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapewniają wsparcie przy rozliczaniu rocznych deklaracji PIT przez internet. W zeszłym roku, w Podlaskiem, na rozlicznie najpopularniejszego PIT-37 podatnicy czekali:
* w przypadku usługi e-PIT - średnio 9 dni.
* w przypadku papierowego druku - średnio 18 dni.

Twój e-PIT znajduje się na Portalu Podatkowym www.podatki.gov.pl. To zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, które przygotuje urząd skarbowy. Jak przypomina KAS, zostanie ono wypełnione i udostępnione przez urząd skarbowy - nie trzeba składać żadnego wniosku. Twój e-PIT można więc:
* zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
* poprawić (np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. podatku)
,
* uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy (np. ulgi i odliczenia).
* Twój e-PIT można też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Jeżeli nic nie zrobimy z zeznaniem PIT, które fiskus nam przygotował i nie rozliczymy się samodzielnie z urzędem skarbowym, to Twój e-PIT zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego, tj. 30 kwietnia (dotyczy to PIT-37 i PIT-38, w przypadku PIT-28 i PIT-36 automatycznej akceptacji nie ma – trzeba się zalogować do usługi i te zeznania uzupełnić oraz zaakceptować samemu).

WAŻNE: Kiedy fiskus zwróci nam ewentualną nadpłatę podatku? Trzeba pamiętać, że termin zwrotu nadpłaty zależy od daty złożenia PIT i formy w jakiej to zrobiliśmy:
* Jeżeli rozliczamy się elektronicznie przy pomocy usługi Twój e-PIT i e-Deklaracje - urząd skarbowy zwróci nam nadpłatę do 45 dni od przyjęcia (i zaakceptowania) zeznania.
* Jeśli rozliczamy się przy pomocy papierowego druku PIT - urząd skarbowy zwróci nam nadpłatę w ciągu 90 dni od dnia złożenia zeznania papierowego.
* Gdy rozliczamy się elektronicznie, np. tylko akceptując PIT - termin liczony jest od daty akceptacji, czyli np. od 18 lutego 2020 roku
* Jeśli nic nie robimy - nasz PIT zostanie zaakceptowany automatycznie dopiero 30 kwietnia (koniec okresu rozliczeniowego) i od tej daty urząd ma czas na zwrot nadpłaty.

- Usługa Twój e-PIT podobnie jak w ubiegłym roku cieszy się bardzo dużą popularnością dzięki swojej prostocie, przystępności i możliwości rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie - zapewnia rzecznik białostockiej Izby Administracji Skarbowej Radosław Hancewicz.

Rzecznik przypomina też, że w tym roku do usługi wprowadzono wiele nowości, w tym między innymi:
* dwa nowe formularze (PIT-28 i PIT-36) dostępne w usłudze;
* jeszcze łatwiejsze rozliczanie ulgi na dzieci;
* uwzględnienie w usłudze zwolnienia z PIT dla osób młodych do 26 roku życia,
* informacja o stanie zwrotu nadpłaty,
* pełny dostęp m.in. do poprzednich zeznań PIT,
* podstawiony mikrorachunek podatkowy.

Elektroniczne formularze PIT-36 i PIT-36L (dotyczy podatku liniowego), zostaną udostępnione na stronie podatki.gov.pl i w e-Deklaracjach do końca tygodnia.

- System obsługujący usługę Twój e-PIT bazuje na wielu źródłach i systemach zewnętrznych, a z roku na rok jest udoskonalany tak, by maksymalnie ułatwić roczne rozliczenie podatkowe. Wszystkie udostępnione w usłudze Twój e-PIT opcje są wielokrotnie testowane i na bieżąco korygowane: 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu. Wszystkie wpływające zgłoszenia są analizowane i możliwie jak najszybciej rozwiązywane – podkreśla Radosław Hancewicz.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa ostrzegają przed fałszywymi e-mailami, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje MF. Ministerstwo i KAS nigdy nie wysyłają do podatników żadnych e-maili podczas składania zeznań podatkowych.

Jak zapewnia rzecznik IAS w Białymstoku, we wszystkich urzędach skarbowych podatnicy mają do dyspozycji stanowiska komputerowe z dostępem do internetu i zapewnioną pomoc przy rozliczeniu PIT. Akcję wspiera strona podatki.gov.pl, na której oprócz usługi Twój e-PIT i e-Deklaracje podatnicy znajdą wszystkie informacje niezbędne do złożenia PIT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny