Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Zobacz, co papież mówił w Białymstoku

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Łagiewniki - wystawa dom rodzinny Karola Wojtyły
Łagiewniki - wystawa dom rodzinny Karola Wojtyły Fot. Adam Wojnar/Polska Press
Był pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, wspinającym się po górach, pływającym kajakiem, w tym nad Czarną Hańczą. Był też pierwszym Słowianinem, który zasiadł na tronie Piotrowym. Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat, od 16 października 1978 roku do śmierci 2 kwietnia 2005 roku. Dziewięć lat później Jan Paweł II został świętym Kościoła rzymsko-katolickiego.

Wszystko zaczęło się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Tego dnia urodził się drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Na chrzcie otrzymał imiona Karol Józef. 16 października 1978 roku został wybrany papieżem. Przybrał imię Jan Paweł II.

Czytaj też:Więcej wiernych w kościołach na setne urodziny papieża

W czasie trwającego 9666 dni pontyfikatu Jan Paweł II odwiedził 135 krajów. Do ojczyzny pielgrzymował siedem razy. Gościł też w naszym regionie. W czerwcu 1991 roku w Łomży i Białymstoku. To była symboliczna pielgrzymka.

Dwa lata po wyborach z 4 czerwca 1989 roku Jan Paweł II przybył do Polski wolnej, budującej zręby państwa demokratycznego, wolnorynkowego. Pielgrzymka z czerwca 1991 roku poświęcona była przypomnieniu Polakom znaczenia prawa i zasad zawartych w Dekalogu. Papież przyjechał do Polski wolnej, ale też zachłyśniętej do granic wolnością. Nie tylko polityczną, ekonomiczną, obywatelską, ale też w relacjach z drugim człowiekiem.

I właśnie przed manowcami źle pojętej wolności ostrzegał Jan Paweł II: „Demokracja zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i kontrolę rządzących, wolna ekonomia pozwala na rozwój inwencji gospodarczej człowieka”. I zastrzegał: „Ale taka demokracja, która ma oparcie na gruncie stałych wartości i tylko taka wolna ekonomia, która służy człowiekowi w kształtowaniu świata bardziej ludzkiego i sprawiedliwego”.

Czytaj też:Jedyna taka wizyta

5 czerwca 1991 roku za zawsze wrył się w pamięć nie tylko Kościoła białostockiego, ale i miasta. Chociażby z powodu wizyty Papieża w cerkwi św. Mikołaja czy pamiętnej katechezy na Krywlanach poświęcona siódmemu przykazaniu - „Nie kradnij”. A przecież było jeszcze ustanowienie diecezji białostockiej.

Osiem lat później Jan Paweł II ponownie odwiedził nasz region. Gościł w Drohiczynie, Wigrach i Ełku.

Czytaj też:Tak witaliśmy Jana Pawła II w naszym regionie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny